Psychoterapia Szczecin

Terapia dĽwiękiem

Rozwój osobisty
Joga dla pań

Higiena psychiczna

Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebna jest higiena ciała fizycznego. Brudne ciało jest siedliskiem różnego rodzaju chorób bakteryjnych, wirusowych czy jeszcze innych. Przyzwyczailiśmy się do mycia rano i wieczorem i nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej. Zupełnie odmiennie sprawa ma się z higieną psychiczną. Przypuszczam , że wielu ludzi nie spotkało się z takim pojęciem albo w ogóle się nad tym nie zastanawiało. Czy można zadbać o czystość psychiczną? Jak to się robi? Czy są do tego odpowiednie środki i narzędzia?

Wydaje mi się, że zagadnienie higieny psychicznej jest tak stare jak ludzkość. W krajach Dalekiego Wschodu, np. Nepalu i Tybecie systematycznie, przy okazji różnego rodzaju świątecznych obrzędów, oczyszcza się czakry. Wykonuje się przy tym określone czynności, wypowiada słowa modlitwy itp.. Ludzie Zachodu coraz mniej są przywiązani do tradycji religijnych, które zawierają rytuały oczyszczające psychikę i duszę i dlatego rolę tę przejęli psychologowie, ezoterycy, terapeuci.

Słowo higiena kojarzy nam się z czystością. Sądzę, że najpierw trzeba zadbać o czystość umysłu. Produkujemy C Z ( jak niektórzy szacują ) około 60 tys. myśli dziennie i duża część z nich staje się słowami. Czy jesteśmy świadomi tego, co snuje nam się po głowie? Ile wysiłku wkładamy w to, żeby uwolnić się od krytykowania, obwiniania i narzekania? A przecież " czysty umysł " to taki, który wypełniają dobre, pozytywne myśli przede wszystkim o sobie samym, a następnie o innych. Jeżeli ktoś sądzi, że nie ma wpływu na to, jakie myśli wybiera, to jest w błędzie. Najczęściej zwycięża nawyk myślowy, stary, dobrze znany schemat, a tymczasem można to zmienić. Pani Krysia w momencie trudnej, konfliktowej sytuacji zawsze reagowała strachem. Jej pierwsze myśli były takie: " To przeze mnie! Jestem winna, zawsze wszystko knocę. Jestem nic nie warta i nic dziwnego, że inni się na mnie wyżywają! " Jej własne myśli utrwalały w niej niskie poczucie własnej wartości. Higiena psychiczna wymaga, aby przyjrzeć się swoim myślom. Czy one mi służą? Czy przynoszą korzyść ludziom, wśród których przebywam? Kiedy zauważysz, że twoje własne myśli przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia, to zmień je. Wiem, wiem, że nie jest to takie proste. Kontrola myśli i słów to wielka sztuka, ale dostępna wszystkim. Można próbować " śledzić " swoje myśli, można zainteresować się afirmacjami i stopniowo oczyszczać umysł z negatywizmów. Istnieje wiele sposobów dyscyplinowania myśli i mowy, jednak potrzebna jest świadoma koncentracja i ... wewnętrzna konieczność. Uważam, że obowiązkiem człowieka jest dbanie o dobre samopoczucie. A dobre samopoczucie w dużej mierze zależy od tego, co mamy w głowie i w sercu.

Inną ważną sprawą w higienie psychicznej jest czystość emocji i uczuć. Nikt nie uczył nas, jak radzić sobie z emocjami, a szkoda. Świat emocji jest podstawowym światem, w którym się obracamy każdego dnia. Dobrze, jeśli są to emocje korzystne dla nas, a jeśli nie? To emocje określają nasze stosunki z ludźmi, ułatwiają porozumienie lub je utrudniają. One wpływają na jakość naszego życia, dlatego nie powinniśmy bezmyślnie ulegać im albo je lekceważyć. Im lepiej zrozumiemy własne emocje, tym lepiej zrozumiemy innych. Ostatnio pojawiło się pojęcie inteligencji emocjonalnej, rozumianej jako umiejętność rozpoznawania własnych i cudzych uczuć, zdolność rozumienia ich, a także kierowania nimi w rozumny, adekwatny do sytuacji sposób.

Emocje wywodzą się z dwóch podstawowych uczuć: miłości i strachu. Jeśli chcesz się przekonać, czym naprawdę jest dla ciebie dana rzecz, zwróć uwagę na to, jakie budzi w tobie uczucia. Emocje sterowane są ze splotu słonecznego. Brak harmonii emocjonalnej powoduje choroby, niepokój, niezadowolenie, gwałtowne reakcje, złe samopoczucie. Jak radzić sobie z emocjami? Czy należy je uzewnętrzniać, czy raczej tłumić? Psychologowie i ezoterycy zgodnie twierdzą, że emocje należy uwalniać, najpierw się im przyjrzeć, a później uwolnić. Z chwilą, gdy zrozumiemy przyczynę i charakter uczucia, zaczyna się proces uwalniania i transformacji.

Tak naprawdę bez emocji nie ma życia. Są one motorem, jednym ze źródeł energii życiowej. I wszystkie są nam potrzebne: smutek, który pozwala w naturalny sposób rozstać się z kimś lub czymś; radość, która wyraża nadzieję, ufność, serdeczność i czułość; lęk, który ostrzega przed niebezpieczeństwem; złość, która pomaga powiedzieć " nie " ; zawiść, skłania do wytężania sił; miłość, która tak naprawdę jest wszystkim, co istnieje. Dbając o higienę psychiczną, nie musimy ukrywać naszych uczuć, a wręcz przeciwnie, być ich świadomym po to, by uczynić je pomocnymi w zbieraniu doświadczeń życiowych. " Jeśli przykre uczucia przyjmiemy z troską, miłością i bez przemocy, będziemy mogli przekształcić je w ożywczą energię, która ma moc uzdrowicielską. Przykre uczucia, poddane uważnej obserwacji, mogą działać na nas oświecająco, dostarczając wglądu zarówno w nas samych, jak i w stosunki międzyludzkie." - pisał buddysta Thich Nhat Hanh ( " Każdy krok niesie pokój" Warszawa 1991, s. 60 ).

Z zagadnieniem higieny psychicznej łączy się proces wybaczania. Trudno jest utrzymać czystość wewnętrzną, jeśli uparcie trwamy w urazie, nie chcemy zrezygnować z krytykowania i osądzania. Czym jest wybaczanie? To współczucie w praktyce - mówią jedni. To odpuszczenie win sobie i innym - mówią drudzy. To zrozumienie, że człowiek może zrobić tylko to, na co pozwala mu jego świadomość i wiedza w danym momencie życia. Ważne jest pozytywne nastawienie do tego procesu i chęć podjęcia go. Chyba nie ma człowieka, któremu udałoby się przejść przez życie bez popełnienia błędu. Raz jesteśmy krzywdzicielami, a raz ofiarami. Wszyscy jesteśmy nauczycielami dla siebie nawzajem. Jest w buddyzmie taka idea, która mówi, że cierpienie istnieje właśnie po to, aby nauczyć nas współczucia. Zatem w największym nawet bólu wybacz, aby uwolnić siebie z wiezienia destrukcyjnych myśli i emocji. Jasność i czystość umysłu, miłość w sercu udostępnia połączenie z własną Duszą.

Do ćwiczeń duchowych zaliczyłabym także wdzięczność. Umiejętność okazywania wdzięczności jest miarą szczęścia. Bycie wdzięcznym, szczęśliwym i zadowolonym to najlepsze, co można zrobić dla siebie, swojego otoczenia i dla całego świata. Zabiegani, zaaferowani rozwiązywaniem codziennych spraw zapominamy cieszyć się drobiazgami, dziękować np. za piękną słoneczną pogodę, za uśmiech dziecka, za wesołe, kolorowe kwiaty za oknem. Znam ludzi, którzy systematycznie, co jakiś czas robią listę dziękczynną. Uświadamiają sobie wówczas, jacy są bogaci, ile dostali już od życia i zmartwienia, kłopoty, trudy stają się jakby mniejsze. Pojawia się siła pozwalająca je pokonać. To wdzięczność wyzwala w nas takie energie, że codzienność nabiera blasku, zwykłe rutynowe czynności zyskują jakąś magię, a z pleców spada ciężar.

Kończąc rozważania o potrzebie utrzymywania higieny psychicznej na równi z higieną ciała fizycznego, pragnę przypomnieć, że istnieje wiele środków i narzędzi, którymi można się posłużyć. Jako pierwsze wymieniłabym pozwolenie sobie na relaks i odprężenie. Często spotykam się ze zdaniem: Nie mam na to czasu! Jednak napięcie oraz stres skutecznie blokują przepływ siły życiowej, osłabiają nas. " Pozwól sobie na odrobinę luksusu" - mówi reklama. Doskonale rozluźniają i oczyszczają psychicznie asany hatha jogi, ćwiczenia wizualizacyjne, medytacje, modlitwy. A ja zachęcam do utrzymywania jak najczęściej pogodnego wyrazu twarzy i uśmiechu.

Psychoterapia Pomoc psychologiczna Konsultacje psychologiczne Terapia dĽwiękiem Joga dla pań Rozwój osobisty Samowiadomoć Samodoskonalenie się Poznaj samego siebie Emocje Uczucia Praca z ciałem Relaks Spełnione i zdrowe życie Rozwój potencjału i twórczych możliwoci Zwi‘zki międzyludzkie M‘dra miłoć Asertywnoć Kreatywnoć Pokochaj siebie Poczucie własnej wartoci Lęki Depresja Żałoba Samobójstwo Šwiat konfliktów Relacje rodzinne Sztuka słuchania Mowa ciała Schematy i stereotypy kulturowe Wzorce psychiczne Szczecin Zachodniopomorskie Psychoterapeuta Warsztaty rozwoju osobistego Zaburzenia lękowe nerwice Kryzysy życiowe Stres Fobie Rozwód Strata bliskiej osoby Rozwój Kobiet Psychoterapia w Szczecinie Warsztaty Rozwojowe