Psychoterapia Szczecin

Terapia dĽwiękiem

Rozwój osobisty
Joga dla pań

Joga dla pań

Pojęcie joga jest dziś szeroko znane. Najczęściej mamy na myśli układy ciała zwane asanami. Tymczasem joga to system filozoficzny, który sięga tysięcy lat p.n.e. i rozwinął się na Dalekim Wschodzie. Sanskryckie słowo joga oznacza przede wszystkim unię indywidualnej duszy z Duszą Najwyższą. Jest duchowym dążeniem żywej istoty do połączenia z Istotą Najwyższą.

W jodze istnieją rozmaite ścieżki rozwoju duchowego. Każdy człowiek może obrać taką, jaka jest dla niego właściwa. Na przykład: radża joga (joga królewska) to rozwijanie potęgi woli i ducha; inana joga- droga mądrości (wiedzy i nauki); karma joga- ścieżka bezinteresownego czynu; bhakti joga to rozwijanie miłości i oddania; hatha joga- rozwijanie ciała i umysłu. Wszystkie ścieżki jogi prowadzą ku doświadczeniu swej tożsamości, samopoznaniu, uświadomieniu sobie swojej duchowej natury.

Zajęcia, jakie proponuję dla kobiet, to hatha joga. Jest to system ćwiczeń fizycznych i oddechowych, który ma na celu oczyszczenie ciała z zanieczyszczeń, oczyszczenie systemu nerwowego. Ciało może wtedy przyjąć więcej energii, siły życiowej, a tym samym być zdrowe i odporne na wpływy niekorzystnych czynników zewnętrznych.

W sanskrycie Ha oznacza Słońce, symbol ładunków dodatnich istniejących we Wszechświecie i w człowieku. Tha oznacza Księżyc, symbol ładunków ujemnych w naszym ciele i w całym Wszechświecie. Hatha joga zatem wyraża równowagę potencjałów dodatnich i ujemnych w naszym organizmie, uzyskaną przez samokontrolę, czyli harmonię między ciałem i umysłem. Medycyna psychosomatyczna zakłada również, że istnieje ścisła współzależność między równowagą psychiczną człowieka a jego zdrowiem. Na opisanie tych zjawisk używa tylko innej terminologii niż twórcy jogi.

Pierwszym, który opracował system jogi, był Patańdżali. Jego dzieło Jogasutra powstało w drugim wieku p.n.e. i do dziś uchodzi za podstawowe źródło wskazań teoretycznych i praktycznych. Mówi ono, że ciało i psychika człowieka to jedność. Zdrowe ciało to zdrowa psychika.

Obecnie hatha jogę ćwiczą ludzie niezależnie od światopoglądu, rasy, wyznania, narodowości, płci, wieku, uznając ją za znakomity sposób regeneracji sił organizmu. Uprawiają ją znani aktorzy i aktorki, prezenterzy telewizyjni, ludzie nauki, kobiety wychowujące dzieci, ludzie będący na emeryturze. W ćwiczeniach hatha jogi biorą udział wszystkie mięśnie oraz ścięgna i dlatego ciało pozostaje gibkie i sprawne. Asany usprawniają pracę serca, układu krwionośnego, czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego. Wpływają dodatnio na wszystkie organy wewnętrzne.

Moja propozycja dla kobiet różni się od znanych ćwiczeń gimnastycznych czy na siłowni. Zwykła gimnastyka powoduje wzrost adrenaliny, a pozycje jogi, w których różne mięśnie są napinane i rozluźniane, służą stonizowaniu mięśni, polepszeniu kondycji i wytrzymałości. Ciało staje się luźne i silne. Zwiększa się siła witalna organizmu. Celem zajęć jest wyciszenie się, oderwanie na półtorej godziny od codziennych czynności i myśli. Dobierając asany (pozycje ciała), starałam się wybrać takie, które szczególnie służą kobiecemu ciału, modelują sylwetkę, podkreślają wdzięk i urodę. Kobiety zmęczone licznymi obowiązkami, regenerują swoje ciało, uspokajają umysł. Ćwiczenia odbywają się w kilkuosobowych grupach ( max pięć osób), co sprzyja większemu skupieniu się na sobie. Mam też możliwość skorygowania sylwetki każdej ćwiczącej pani.

Zajęcia podzielone są na kilka segmentów. Zaczynamy od wyciszenia umysłu, uspokojenia oddechu, a następnie wykonujemy rozluźniające, rozgrzewające ćwiczenia przygotowawcze. Główną częścią są asany jogi. Na każdy tydzień przygotowałam inny zestaw asan, które są podzielone na stojące, siedzące, leżące i odwrócone. Ta część zajęć trwa około czterdzieści pięć minut. Z kolei przystępujemy do pranajamy, czyli ćwiczeń oddechowych, które służą zwiększeniu pojemności płuc, dotlenieniu organizmu, wyciszeniu umysłu. A na końcu jest relaks przy dźwiękach gongów, tak zwana kąpiel w dźwiękach. Zajęcie te są przygotowane dla pań, które uważają się za zdrowe i chcą zachować dobrą kondycję psychofizyczną oraz ładną sylwetkę do późnych lat życia. Jest to też niekonwencjonalny sposób radzenia sobie ze stresem, złym samopoczuciem i rozbieganymi myślami.

Psychoterapia Pomoc psychologiczna Konsultacje psychologiczne Terapia dĽwiękiem Joga dla pań Rozwój osobisty Samowiadomoć Samodoskonalenie się Poznaj samego siebie Emocje Uczucia Praca z ciałem Relaks Spełnione i zdrowe życie Rozwój potencjału i twórczych możliwoci Zwi‘zki międzyludzkie M‘dra miłoć Asertywnoć Kreatywnoć Pokochaj siebie Poczucie własnej wartoci Lęki Depresja Żałoba Samobójstwo Šwiat konfliktów Relacje rodzinne Sztuka słuchania Mowa ciała Schematy i stereotypy kulturowe Wzorce psychiczne Szczecin Zachodniopomorskie Psychoterapeuta Warsztaty rozwoju osobistego Zaburzenia lękowe nerwice Kryzysy życiowe Stres Fobie Rozwód Strata bliskiej osoby Rozwój Kobiet Psychoterapia w Szczecinie Warsztaty Rozwojowe