Psychoterapia Szczecin

Terapia dĽwiękiem

Rozwój osobisty
Joga dla pań

Terapia dźwiękiem

Jest to metoda pracy z ciałem i psychiką. Wiedza na temat leczniczego działania dźwięku była znana od tysięcy lat. Szamani, kapłani i medycy stosowali dźwięk do uzdrawiania ciała i psychiki, ale także do zachowania wewnętrznej harmonii człowieka i do wzmocnienia energetycznego.

Współcześni naukowcy także badają wpływ muzyki i dźwięków na fizjologię ludzkiego ciała. Na przykład we współczesnej medycynie można tak precyzyjnie skonstruować wiązkę silnego dźwięku o wysokiej częstotliwości, że wprawi ona w ruch drgania i rozłupie kamienie w nerkach lub w pęcherzu moczowym (O. Dewhurst-Maddock, Terapia dźwiękiem. Studio Astropsychologii, Białystok 2001)

Lecznicze możliwości dźwięku znane są dobrze terapeutom i psychoterapeutom, a muzykoterapia jest potężną dziedziną wiedzy. Muzykę stosuje się między innymi do terapii dzieci autystycznych i z porażeniem mózgowym.

Proponowana przeze mnie terapia to masaż dźwiękiem mis, zwanych tybetańskimi z racji miejsca pochodzenia. Misy te wyrabiane są ze stopu czystych metali i dlatego wydobywające się z nich dźwięki o określonej częstotliwości oraz wibracje wnikające w ciało dają przyjemne odczucie uwolnienia napięć, rozluźnienia mięśni i wyciszenia umysłu.

Jest to metoda delikatna i nieinwazyjna. Misy układam na ciele pacjenta w odpowiednich miejscach i uderzając w nie, powoduję, że dźwięk i wibracje wnikają w ciało. Do masażu nie trzeba się rozbierać, wystarczy luźne niekrępujące ubranie. Standardowy masaż relaksacyjny trwa godzinę. Czas masażu leczniczego zależy od potrzeb klienta.

Podczas masażu ciało i umysł zostają wprowadzone w stan głębokiego relaksu, dochodzi do zsynchronizowania obu półkul mózgowych, a ciało pozbawione napięć i blokad zaczyna odczuwać lekkość i spokój, ponieważ dźwięk dociera do każdej komórki ciała.

Metoda wspomaga procesy samouzdrawiania i leczenia konwencjonalnego, poprawia stan emocjonalny, likwiduje stres. Pomaga w osiągnięciu wewnętrznego spokoju, pewności siebie i poprawy samopoczucia. Wykorzystywana jest także w dziedzinie kosmetyki i odnowy biologicznej.

Terapię dźwiękiem prowadzę od kilku lat. Najczęściej cykl masaży relaksacyjnych zamawiają zestresowani pracownicy różnych firm. Tempo życia, ilość problemów do rozwiązania, wielość bodźców powodują niepokoje i lęki, w ciele zachodzą procesy biochemiczne, które niekorzystnie wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne. Następuje osłabienie układu odpornościowego, a człowiek zestresowany staje się podatniejszy na choroby. Kilka czy kilkanaście masaży, w zależności od potrzeb, przywraca stan zdrowia ciała i psychiki.

Jeżeli chodzi o masaże lecznicze, to wyraźną poprawę zdrowia uzyskali klienci, którzy odczuwali bóle w stawach, na przykład biodrowych, w lędźwiach, mięli "ciężkie" nogi albo ciągle zimne ręce i stopy. Pod wpływem dźwięków i wibracji poprawiło się krążenie krwi. Dość spektakularnym osiągnięciem było pozbycie się przez klientkę migrenowych bólów głowy. Zwykle po masażu poprawiało się samopoczucie klientów, wzrastały pozytywne emocje, w ciele fizycznym znikało napięcie, ból ustępował.

Prawdopodobnie takie efekty masażu dźwiękiem mis są porównywalne z tymi, jakie osiąga się, stosując inne formy relaksu. Alyce i Elmer Green piszą: Każdej zmianie na poziomie fizjologicznym towarzyszy odpowiednia zmiana stanu mentalnego i emocjonalnego, świadoma czy nieświadoma; i odwrotnie, każdej zmianie na poziomie mentalnym i emocjonalnym towarzyszy odpowiednia zmiana w stanie fizjologicznym. (J. Lovej, Relaksacja, koncentracja, medytacja. Wyd. Mudra, 1997, s.196)

Masaż dźwiękiem mis jest dobry dla wszystkich. Wyraźne efekty uzyskuje się, kiedy klient poddaje się masażowi z pewną regularnością, na przykład raz w tygodniu, raz w miesiącu i przez jakiś okres czasu. Ale już jeden masaż daje dużo korzyści i przyjemności.

W swojej praktyce spotkałam jednak i takie osoby, dla których ta forma rozluźnienia ciała oraz wyciszenia emocji i umysłu nie była niczym wyjątkowym. Nie czuli tego dźwięku.

Osoby, które lubią muzykę i dźwięki, odbierają masaż dźwiękiem jako coś szczególnie miłego. Częstotliwość drgań dźwięku mis oraz ich wibracje zestrajają się z ciałem, przynosząc wiele niezwykłych doznań i odczuć.

Zapraszam na terapię dźwiękiem. Być może ta forma relaksu i niekonwencjonalnego sposobu utrzymania dobrego stanu zdrowia okaże się dla kogoś bardzo korzystna.

Kto może skorzystać z terapii dźwiękiem mis?

W zasadzie każdy. Możliwości stosowania terapii dźwiękiem są duże. Służy ona do:

  • likwidacji skutków stresu i uwolnienia napięć mięśni
  • poprawy krążenia krwi
  • uwolnienia od bólu w mięśniach i stawach
  • pomaga przy uporczywych bólach głowy
  • wspomaga procesy samouzdrawiania i leczenia konwencjonalnego
  • służy do osiągnięcia stanu wewnętrznego spokoju, pewności siebie i poprawy samopoczucia
  • jest korzystna w dziedzinie kosmetyki i odnowy biologicznej organizmu.
Psychoterapia Pomoc psychologiczna Konsultacje psychologiczne Terapia dĽwiękiem Joga dla pań Rozwój osobisty Samowiadomoć Samodoskonalenie się Poznaj samego siebie Emocje Uczucia Praca z ciałem Relaks Spełnione i zdrowe życie Rozwój potencjału i twórczych możliwoci Zwi‘zki międzyludzkie M‘dra miłoć Asertywnoć Kreatywnoć Pokochaj siebie Poczucie własnej wartoci Lęki Depresja Żałoba Samobójstwo Šwiat konfliktów Relacje rodzinne Sztuka słuchania Mowa ciała Schematy i stereotypy kulturowe Wzorce psychiczne Szczecin Zachodniopomorskie Psychoterapeuta Warsztaty rozwoju osobistego Zaburzenia lękowe nerwice Kryzysy życiowe Stres Fobie Rozwód Strata bliskiej osoby Rozwój Kobiet Psychoterapia w Szczecinie Warsztaty Rozwojowe